Haber

Taliban, Afganistan’da 10 yaşından büyük kız çocuklarının eğitimini yasakladı

Afganistan’ın bazı bölgelerinde Taliban, 10 yaşından büyük kızların eğitimini yasakladı. Yerel Taliban yetkilileri, bölgelerdeki okul müdürlerine mutlaka 10 yaşından büyük kız çocuklarını kabul etmemeleri talimatını verdi. Eğitim alanında faaliyet gösteren yardım kuruluşları da bunu doğruluyor. okuma yazma kurslarına benzer mertebelere ulaşmışlardır.

Gazni bölgesindeki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 10 yaş üstü kız çocuklarının eğitim almasının yasak olduğunu duyurdu. Bu tıbbi kararlar, kız çocuklarının eğitim hakkını kısıtlamak ve insan haklarını ihlal etmekle eleştirildi. Bazı bölgelerde kızların yaşlarına göre ayrılarak 3. sınıfın üzerindeki öğrencilerin yurtlarına gönderildiği belirtiliyor.

Taliban’ın başkent Kabil’deki Halkla İlişkiler Bakanlığı konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak Taliban iktidara geldikten sonra kız çocuklarının eğitim hakkı giderek daha fazla kısıtlanıyor. Şu anda kızların altıncı sınıftan sonra okula gitmelerine izin verilmiyor.

Taliban yetkilileri, uluslararası toplantılarda kadınların eğitimi ve istihdamı konusunda ölçülü açıklamalar yapmaya devam ediyor. Ancak yerel düzeyde alınan bu tür kısıtlayıcı önlemler, kadın hakları savunucuları tarafından alarmla karşılanıyor. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, kadın hakları ve insan hakları konularını görüşmek üzere Taliban yetkilileriyle bir araya geldi. Bu tıbbi görüşmeler, Afganistan’ın içindeki ve dışındaki kadın hakları savunuculuk gruplarının yansımasına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu